MULTIMEDIA W SZTUCE 2017

Relacja z warsztatów w Katowicach

W dniach 15-17 listopada 2017 roku trójka uczennic z klasy maturalnej z grupy specjalizacji realizacje intermedialne, pod opieką nauczyciela Macieja Jędrzejca udała się do Katowic, w celu uczestnictwa w corocznych warsztatach - Multimedia w Sztuce - organizowanych przez tamtejsze liceum plastyczne. Aby partycypować w wydarzeniu, uczennice musiały wcześniej przygotować jednominutową formę video na zadany temat p.t. „Po tamtej stronie lustra”.

Podczas pierwszego dnia warsztatów grupa miała okazję zapoznać się z narzędziami do VJ’ingu oraz Video Mappingu, które były prezentowane na Katowickim ASP w Pracowni Działań Multimedialnych prof. Mariana Oślizło. W czasie trwania warsztatów uczennice zrealizowały własne ilustracje wizualne pod wybrane przez siebie utwory.

Drugiego dnia uczestnicy mogli zapoznać się z programem, z którego nasi uczniowie już korzystali wcześniej w naszej szkole – Adobe Flash. Dzięki temu grupa ze Smoczej wykorzystała okazję by zamiast powtarzać znany im materiał odwiedzić galerie i zobaczyć wystawy, które odbywały się w ramach 16. Festiwalu ARS CAMERALIS. Uczennice zobaczyły między innymi instalację Mirosława Bałki oraz prace zebrane w ramach Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim. W Galerii BWA nasze reprezentantki zobaczyły wystawę „Linia i chaos”, prezentującą twórczość wybranych artystów reprezentujących śląską odsłonę ruchu awangardowego w sztuce polskiej. Galerię Szarą odwiedziły ze względu na prezentacje prac Rafała Milacha laureata nagrody World Press Photo w 2008 roku. Na koniec dnia uczestniczyły w otwarciu wystawy „Manewry Sportowe” w Katowickim Rondzie Sztuki.

Ostatni dzień został przeznaczony na prezentacje przywiezionych prac. Uczennice po pokazaniu własnego filmu miały okazję przedstawić się pozostałym uczestnikom podczas kilkuminutowej części przeznaczonej na pytania i odpowiedzi prowadzonej przez Ireneusza Kaznoche oraz Wojciecha Myjaka. Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w głosowaniu na najlepszy film. Zwycięzcą plebiscytu został animowany film z Poznania. Realizacja stworzona przez uczennice ze Smoczej została nagrodzona drugim miejscem. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów, albumów oraz książek. Po całym wydarzeniu nasza reprezentacja zmęczona intensywnością tych kilku dni i szczęśliwa z rezultatu ruszyła w podróż do Warszawy.

Zaprezentowany film oraz zdjęcia i video z warsztatów można zobaczyć pod poniższymi linkami.

008-vimeo.svg    004-instagram.svg    003-facebook.svg