22. FESTIWAL NAUKI

W ostatnim tygodniu września w Warszawie odbywał się 22. Festiwal Nauki. Założeniem festiwalu jest pokazanie społeczeństwu, że nauką i wiedzą należy się dzielić po to, by zyskiwać poparcie dla dalszego rozwoju dyscyplin badawczych w Polsce. Festiwal dzieli się na część imprez otwartych, ogólnie dostępnych oraz zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych wszystkich poziomów edukacji, które przychodzą do instytucji naukowej lub edukacyjnej (tzw. lekcje festiwalowe).

Z naszej szkoły wybraliśmy się w dniach 25-27 września z trzema różnymi klasami na trzy różne lekcje festiwalowe - wykłady:

Pierwszym z nich był wykład połączony z dyskusją na temat YOUTUBE, BLOGI, REKLAMY. OTO DLACZEGO WARTO TWORZYĆ JAKOŚCIOWE TREŚCI – prowadzony przez Łukasza Głombickiego, specjalistę od social mediów i założyciela Whisky Media. Na spotkanie wybrała się klasa IVA pod opieką trójki nauczycieli Aleksandry Klanowskiej, Justyny Brudzińskiej oraz Macieja Jędrzejca. Zajęcia odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w Collegium Civitas, co samo w sobie stanowiło ciekawostkę dla uczniów, którzy mogli zasiąść w charakterystycznej dla tego miejsca auli, czyli powoli przyzwyczajać się do wykładów w uniwersyteckiej atmosferze.

Tematem kolejnego wykładu, na który tym razem wybrała się klasa IIIA pod opieką nauczycieli Zuzanny Krasuskiej i Macieja Jędrzejca, były MIASTA PRZYSZŁOŚCI. W JAKIM KIERUNKU ZMIERZA URBANIZACJA W XXI WIEKU? Prowadzącym była dr inż. arch. Anna Majewska, która próbowała diagnozować problem i udzielić odpowiedzi na pytanie „W jakich miastach będziemy żyli za 100 lat?”. Wykład miał miejsce na Wydziale Geodezji i Kartografii na Politechnice Warszawskiej w głównym budynku. Po wykładzie udało nam się znaleźć moment, aby zwiedzić główny budynek Politechniki, a przede wszystkim pokazać uczniom czterokondygnacyjny, pięcioboczny krużgankowy dziedziniec Gmachu Głównego.

Na ostatni wykład na jaki udało nam się zapisać wybrała się klasa IB pod opieką Agaty Szymaniak i Magdaleny Kacały. Tematem spotkania był WPŁYW RÓŻNYCH MODELI KULTURY NA KOMUNIKOWANIE SIĘ I ROZWIĄZYWANIE SPORÓW I KONFLIKTÓW. Był to kolejny wykład, który odbył się w Collegium Civitas. Poprowadził go Ambasador Sławomir Klimkiewicz.